قبل از هر چیز باید بدانیم که فرآیند طراحی سایت زمانی موفق است که جذب بیینده کند. وب سایت بدون بیینده همانند کاتالوگ و کارت ویزیتی است که چاپ شده ولی به دست مخاطبان نرسیده و یا در کشوی میز شما باشد. جدای از کیفیت طراحی وب سایت و همچنین تکنولوژیهای مورد استفاده در آن، بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لزوماً يک سایت زيبا و پر محتوی تضمینی برای موفقیت آن سایت محسوب نمی شود.
امروزه حدود 85% از بازدیدکنندگان در وب از طریق موتورهای جستجوگر (Search Engine) به وب سایت ها راه پیدا می کنند. بر طبق همین آمار حدود 65% بازدیدکنندگان جذب وب سایت هایی با رتبه های 1 الی 10 می شوند.
از شما درخواست می شود رفتار خود را در این مورد ارزیابی کنید. اگر بدنبال کالا و یا خدمتی خاص باشید و شخص یا سازمان ارائه کننده این خدمات را از قبل نشناسید معمولاً از چه راه هایی انجام دهندگان خدمت مورد نظر خود را می یابید؟ قطعاً یکی از راه های استفاده از موتورهای جستجوگر، بخصوص گوگل خواهد بود. البته موتورهای جستجوگر قدرتمند دیگری همچون Yahoo، MSN و ASK نیز وجود دارند.

 

 

موتورهای جستجوگر

 

 

همانند سایر امور مربوط به طراحی سایت، خدمات بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوگر (خدمات سئو)(Search Engine Optimization) نیز کاملاً تخصصی و زمانبر است. برای کسب رتبه های بالا در رابطه با یک کلمه خاص گاه 3 الی 6 ماه و بعضاً يکسال نياز به وقت دارد.
خدمات بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو در میزبان پایتخت شامل چه خدماتی است:

  • تحلیل (Analyze) رقبا و جایگاه فعلی آنها در موتورهای جستجو
  • دریافت کلمه کلیدی مورد نظر مشتری و تحلیل و آنالیز آن
  • تهیه متون و مطالب وب سایت قبل از طراحی سایت بر مبنای استاندارهای مورد توجه موتورهای جستجوگر
  • طراحی وب سایت بر اساس آخرین استاندارهای روز مورد توجه موتورهای جستجوگر (بخصوص الگوریتم های گوگل)
  • معرفی به موتورهای جستجوگر همچون Google، Yahoo، MSN و Ask و سایر موتورهای جستجو
  • تدوین یک استراتژی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای تبادل لینک
  • تحلیل آمار بازدیدکنندگان وب سایت و بررسی رفتار آنها در طول مدت زمان مورد نظر